KORZYSTANIE Z KONOPI W CELACH SPOŻYWCZYCH I PSYCHOAKTYWNYCH PRZEZ LUDZI MA DŁUGĄ HISTORIĘ, SIEGAJĄCĄ TYSIĄCLECI WSTECZ
Historia stosowania konopi do celów spożywczych i psychoaktywnych przez ludzi sięga tysiącleci wstecz, jak podaje nowy artykuł opublikowany w „European Journal for Chemistry.” Artykuł ten bada historię konopi, uwzględniając „tysiące lat kontaktów z ludzkością” i zwraca uwagę na wielostronne zastosowania rośliny, obejmujące wykorzystanie jej jako źródła włókna, pożywienia, medycyny, aspektów duchowych i przyjemności.
Jednocześnie autorzy artykułu zauważają, że konopie stanowią „być może jedną z największych kontrowersji we współczesnej ludzkości” i są kluczowym elementem współczesnej wojny z narkotykami.
Artykuł zatytułowany „Od starożytnych reliktów azjatyckich do współczesności: Przegląd historycznych i chemicznych aspektów Cannabis” jest dziełem Gabriela Vitora de Lima Marquesa i Renaty Barbosy de Olivera z wydziału farmacji na Federalnym Uniwersytecie Minas Gerais w Brazylii.
Artykuł sugeruje, że roślina konopi była pierwotnie wykorzystywana ze względu na swoje włókno, które służyło jako materiał na liny i inne wyroby. Użycie włókna konopnego sięga około 10 000 lat wstecz w starożytnej Mezopotamii, a około 6 000-5 000 lat temu w Chinach i Kazachstanie.
Starożytne kultury traktowały konopie jako jedno z pięciu głównych zbóż, obok ryżu, soi, jęczmienia i prosa. Po przetworzeniu łodyg na włókna konopne, służyły one jako trwały materiał na liny, żagle, odzież, papier, żywność dla zwierząt hodowlanych i wiele innych zastosowań.
Konopie były również używane jako środek oszałamiający, ułatwiający połowy ryb, co czyni je prawdopodobnie pierwszą rośliną uprawianą z myślą o celach innych niż żywność.
Stosowanie konopi z powodu jej efektów psychoaktywnych datuje się na około 3 000 lat temu. Pierwsze grupy ludzi, które wykorzystywały konopie zarówno w celach terapeutycznych, jak i narkotycznych, pochodziły z obszaru indyjskiego, głównie ze względu na jej konotacje religijne.
Marihuana była znana jako święta roślina i wierzono, że przynosi radość i wolność tym, którzy jej używali. Psychoaktywne właściwości marihuany były również zarejestrowane w najstarszej na świecie farmakopei, Pen Ts’ao Ching, sięgającej 2700 roku p.n.e.
W regionie indyjskim przygotowania z konopi były używane od okazji bardziej swobodnych, takich jak wesela i spotkania rodzinne, po festiwale świętujące zmiany pór roku, takie jak festiwal Holi, aż po ceremonie o charakterze religijnym, takie jak Durga Puja.
Artykuł podkreśla, że marihuana miała dla tych kultur takie samo znaczenie i szacunek jak komunijne wino lub hostia dla chrześcijan. Medycyna ajurwedyjska wykorzystywała konopie jako panaceum, w tym jako środek przeciwbólowy, przeciwskurczowy, przeciwdrgawkowy, przeciwzapalny, afrodyzjak, anafrodyzjak, stymulator apetytu, lekarstwo na choroby żeńskiego układu rozrodczego, środek poronny, induktor porodu i wiele innych zastosowań.
Warto zaznaczyć, że artykuł nie zajmuje stanowiska w sprawie legalizacji konopi, ale zauważa, że w ostatnich latach wiele jurysdykcji na całym świecie podejmuje kroki w kierunku legalizacji lub dekryminalizacji konopi, a także zatwierdza produkty z marihuany do celów medycznych. Badania nad konopiami nadal się rozwijają, a odkrycia te mają potencjał do zrewolucjonizowania medycyny.
Ostatecznie artykuł ten rzuca światło na długą historię związków ludzkości z konopiami i podważa argumenty przeciwników legalizacji, którzy często argumentują, że alkohol jest akceptowalny, ponieważ ma długą historię używania. Okazuje się, że konopie również cieszyły się wszechstronnym użyciem w przeszłości i miały znaczący wpływ na różne aspekty życia społecznego i kulturowego na przestrzeni wieków.